Abdullah ÇİTİL

Abdullah Çitil tangoya 2006 yılında Erasmus programı için gittiği İspanya’nın başkenti Madrid’de başladı. Tango müziklerine duyduğu hayranlık onu daha da ileriye götürdü ve tekrar üniversite için İzmir’e döndüğünde Ege Üniversitesinin dans kulubünde tango eğitimleri aldı ve gösterilere katıldı. Ertesi yıl, çalışmak için Meksika’ya gittiğinde Puerto Vallarta şehrinde tango dünyasının tecrübeli eğitmenleri Al ve Barbara Garvey ile çalıştı, bol bol dans edip milongalara katıldı ve tango camiasından güzel dostlar edindi. O sırada Meksika’da bulunan Arjantin’in en ünlü kadın dansçılarından Cecilia Gonzalez’den dersler aldı. 1 yıl sonra İzmir’e döndüğünde yerel milongalarda tangoya devam etti. 2009 yılında çalışmak için Trabzon’a gittiğinde orada iki yıl kadar tango eğitmenliği yapıp gösteriler yaptı. Özel dersler almak için sık sık Ankara, İstanbul ve Samsun’a gitti. Bu dönemde hem yerli hocalarla çalıştı hem de festival ve workshoplara katılarak Arjantinli hocalardan dersler aldı.
Tangoya daha fazla zaman ayırabilmek ve daha çok dans etmek için 2014 yılında İstanbul’a taşındı. 2 yıl boyunca eğitmenlik yaparak tangoda ilerlemeyi sürdürdü.  2015 yılında bir milongada Dilara ile tanıştı ve hayatlarına birlikte devam etme kararı alıp evlendiler.

Evlenir evlenmez, tango tutkusunu en kökünden deneyimlemek için Buenos Aires’e taşındılar ve orada 7 ay boyunca DNI Tango okulu başta olmak üzere büyük hocalardan eğitim alıp bol bol dans ettiler. İstanbul’a dönüşlerinin ardından yerel milongalarda gösteriler yaptılar ve değişik stüdyolarda seminerler ve düzenli grup dersleri verdiler. 2018 yılında Tangoperest’i kurdular.  Abdullah, 16 yıllık tango tecrübesini ve birikimlerini Tangoperest’te öğrencileriyle paylaşmaya devam etmektedir.

Dilara Öz

Dilara, dans yolculuğuna ailesinin de desteği ile bale ve modern dans ile başladı. Bedensel hareketlere çok küçük yaşlardan itibaren ilgi duyan Dilara aynı zamanda ritmik cimnastik eğitimi de almıştır. Daha sonraları oryantal dansa da ilgi duymuş ve uzunca yıllar sürdürmüştür.  Müziğe ve dansa aşık bir insan olan Dilara üniversitede ise tango ile tanıştı. Bu çok güçlü altyapı ile tangoya başladığında çok hızlı bir ilerleme gösterdi. Tangonun içindeki kültürel zenginlik, duygusal yoğunluk, tutku ve samimiyet yaşamını tangoya adamasına sebep olan etkenlerdendi. Araştırma ve geliştirmeye olan tutkusu, sürekli ilerlemeye açık olması ve tango ile kurduğu bu derin bağlantı sayesinde tangoda aralıksız bir şekilde ilerledi. Abdullah ile tanıştıktan sonra evlenip birlikte Buenos Aires’e gittiler. Henüz tangoya başlayalı 4-5 ay olmuşken Buenos Aires’te aldığı düzenli dersler ve oradaki düzenli çalışmaların da etkisiyle çok hızlı bir ilerleme kaydetti. Çok yoğun bir çalışmanın sonucunda kısa sürede uzun bir yol aldı. Disiplinli ve azimli çalışan, kendini tamamen adayabilen bir insan olmasının katkılarını gördü. İstanbul’a döndüklerinde düzenli eğitimler, seminerler vermenin yanı sıra, birçok milongada gösterilere çıktılar. Aynı zamanda İstanbul Aydın Üniversitesi’nde dersler verdiler. O günden bu yana Türkiye’de ve yurtdışında dersler vermeye ve gösteriler yapmaya devam etmektedirler.

Dilara araştırmaya ve geliştirmeye inanan, bedenen ve zihnen birçok kaynaktan beslenen, tangoyu ömür boyunca gelişebileceği bir alan olarak gören ve bu kültürel mirası öğrencileriyle paylaşmaktan mutluluk duyan bir eğitmendir.

Dilara ayrıca Yeditepe Üniversitesi İktisat Bölümü’nde burslu okumuş ve üniversiteden birincilik ile mezun olmuştur. İngilizce ve İspanyolca konuşabildiği diller arasındadır. Kendisi seyahat etmeyi, yeni insanlarla tanışmayı çok seven iletişime açık ve sosyal bir insandır.